Szkolny Klub Wolontariusza „Podaj pomocną dłoń”

w Szkole Podstawowej Nr 6 im. Orła Białego w Ostrołęce


„Posiadanie jakiegokolwiek dobra nie daje radości, jeżeli nie dzielimy go z drugim człowiekiem.”

-Seneka

„W ofiarowaniu siebie najpiękniejsze jest to, 
że to, co do nas wraca 
jest zawsze lepsze od tego, co dajemy. 
Otrzymujemy odpowiedź o wiele bardziej hojną 
niż nasze działanie.”

- Orison Swett Marden

 

Szkolny Klub Wolontariusza jest inicjatywą skierowaną do uczniów klas V - VIII, którzy chcą pomagać najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.

Wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych. 

Wolontariat (łac. voluntarius – dobrowolny) – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. (Wikipedia)

 

Cele i sposoby działania

1. Zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu oraz zaangażowanie ich świadomą, dobrowolną i nieodpłatną pomocą innym.

2. Rozwijanie wśród młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących: pomocy, otwartości, życzliwości, bezinteresowności i wrażliwości na potrzeby innych.

3. Wolontariat ma na celu aktywne działanie w obszarze pomocy koleżeńskiej, społecznej, kulturalnej oraz środowiska rodzinnego.

4. Klub Wolontariusza stwarza przestrzeń dla takiej służby poprzez organizowanie konkretnych sposobów pomocy.

5. Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej.

6. Promocja idei wolontariatu w szkole.

7. Prowadzenie warsztatów i cyklicznych spotkań wolontariuszy.

8. Klub Wolontariusza angażuje się również w miarę potrzeb do pomocy w jednorazowych imprezach o charakterze charytatywnym.

9. Miejscem organizacji działania Szkolnego Klubu Wolontariusza jest Szkoła Podstawowa Nr 6 w Ostrołęce.

 

Struktura Klubu Wolontariusza

W skład Szkolnego Klubu Wolontariusza wchodzą:

– opiekunowie Klubu

mgr Diana Guzek- koordynator

mgr Anna Dziełak- opiekun

mgr Kinga Wysmułek- Jerzyńska- opiekun

mgr Anna Kiernozek- opiekun

mgr Wioletta Śledziewska- opiekun

– członkowie Klubu – uczniowie szkoły.


2019/2020

AKCJA "POMAGAMY ANTKOWI" TRWA

W dniu 06.02.2020 w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Korzystając z tej okazji postanowiliśmy, we współpracy z Panią Iwoną Janus-Kojtek- wychowawczynią Antka, zorganizować kawiarenkę oraz loterię fantową. Do akcji przyłączyły się wszystkie klasy, nasza kawiarenka "pękała w szwach", a wolontariusze mieli pełne ręce roboty. Uczniowie oraz rodzice mogli zakupić przepyszne ciasta, gorące pączki, popcorn, domową lemoniadę oraz wiele innych smakołyków. Również loteria cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, wszystkie niespodzianki zostały rozlosowane :)

Bardzo serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za włączenie się w akcję i okazanie, po raz kolejny, dobrego serca ♥ ♥ ♥

SZKOLNY KLUB WOLONTARIUSZA

zdjęcia w dużym formacie w galerii poniżej

picsart_0213080137jpg [300x169]picsart_0213075710jpg [448x252]picsart_0213080044jpg [300x169] picsart_0213075955jpg [300x169] picsart_0213075859jpg [300x169] picsart_0213075800jpg [300x169]

 AKCJA "POMAGAMY ANTKOWI"

W dniach 14-16 stycznia w naszej szkole odbyła się akcja charytatywna pod hasłem "Pomagamy Antkowi". Nasi wolontariusze sprzedawali upieczone przez naszych nauczycieli, pyszne ciasta. Akcja trwała trzy dni i została zakończona sukcesem! Udało nam się zebrać 1939zł!!!

Bardzo serdecznie dziękujemy w imieniu Szkolnego Klubu Wolontariusza oraz rodziców Antka za zaangażowanie w akcję i okazane dobre serce! Uśmiech ♥ ♥ ♥

picsart_0121071327jpg [300x169]

picsart_0121071506jpg [300x169]

5 grudnia- Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza (ang. International Volunteer Day, IVD), również Międzynarodowy Dzień Wolontariusza Wspierającego Rozwój Gospodarczy i Społeczny to święto obchodzone corocznie 5 grudnia ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją 40/212 z 17 grudnia 1985 roku. 

Celem obchodów jest uznanie pracy wolontariuszy na całym świecie za ich trud, czas i umiejętności na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego. (Wikipedia)

Z tej okazji składamy serdeczne podziękowania wszystkim wolontariuszom SP Nr 6, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniają się do rozwoju i promowania idei wolontariatu wśród młodzieży. Życzymy Wam także wytrwałości  w dalszej pracy na rzecz pomocy potrzebującym :) ♥ ♥ ♥

Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza

5_grudniajpg [400x286]


Zbiórka darów dla Polaków mieszkających na Kresach dobiegła końca!

Szkolny Klub Wolontariusza "Podaj pomocną dłoń" oraz Samorząd Uczniowski zorganizowali w dniach 20.XI -29.XI. 2019 przedświąteczną zbiórkę darów dla Polaków mieszkających na Kresach. Jest to akcja ogólnopolska, w którą włączyło się nasze miasto. Zbieraliśmy artykuły spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia , przybory szkolne, pościel, koce, chemię gospodarstwa domowego oraz KARTKI ŚWIĄTECZNE Z ŻYCZENIAMI.

 Z tego miejsca chcemy złożyć najserdeczniejsze podziękowania wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy okazali dobre serce i włączyli się w akcję. Zebraliśmy bardzo dużo produktów spożywczych oraz przyborów szkolnych.

 Nasi wolontariusze wraz z opiekunami, panią Dianą Guzek oraz panią Anną Dziełak przekazali zebrane dary do Urzędy Miasta Ostrołęki, który był organizatorem akcji na terenie miasta.

Przekazane dary trafią przed Bożym Narodzeniem do Polaków mieszkających za wschodnią granicą.

 Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy!!!!  :) 

 picsart_1202064513_2jpg [448x252] picsart_1202064641_2jpg [448x252] picsart_1202064257_2jpg [448x252]

Zdjęcia w galerii poniżej 

Diana Guzek, Anna Dziełak

 

 DZIEŃ UŚMIECHU W NASZEJ SZKOLE

    Taka okazja nie mogła ujść uwadze uczniom  naszej szkoły. W piątek, uczniowie należący do klubu wolontariusza Podaj pomocną dłoń, poinformowali społeczność szkolną o tym ważnym wydarzeniu. Na parterze można było podziwiać wystawę – mnóstwo uśmiechniętych buziek, poczytać o historii wielkiej uśmiechniętej emotki, a co najważniejsze podarować sobie uśmiech. Najważniejszym celem naszej akcji było to, aby każdy, chociaż przez chwilę, mógł zapomnieć o trudach dnia codziennego i  „uśmiechnął się do ludzi, bo nie jest sam”.

    Światowy Dzień Uśmiechu nie ma stałej daty i obchodzony jest w pierwszy piątek października. Na pomysł tego święta wpadł artysta Harvey Ball, który w 1963 roku stworzył „smiley’a” – słynny znaczek uśmiechniętej buźki na żółtym tle . Jego dzieło stało się jednym  z najbardziej rozpoznawalnych symboli dobrej woli i radości na świecie. Z czasem Ball był coraz bardziej zaniepokojony komercjalizacją żółtego znaczka i tym, że ludzie zapomnieli o jego oryginalnym przesłaniu. W ten sposób wpadł na pomysł Światowego Dnia Uśmiechu, w czasie którego wszyscy powinni poświęcać większą uwagę uśmiechowi i dobrym uczynkom.

   Pierwszy Światowy Dzień Uśmiechu był obchodzony 1 października 1999 roku w mieście Worcester w stanie Massachusetts i od razu przyciągnął uwagę światowych mediów. Twórca żółtego znaczka w inauguracyjnym przemówieniu powiedział:            “ Ten dzień odzwierciedla to, co jest w każdym z nas – patrząc na inną osobę chcemy ujrzeć uśmiech. Czasem o tym zapominamy. Czasem świat wydaje się wielki i pełen problemów, które trudno zrozumieć, a co dopiero rozwiązać. Zaczynamy wierzyć, że jesteśmy zbyt mali, żeby dokonać zmiany. Ale to nieprawda. Prawda jest taka, że każdy z nas może coś zmienić każdego dnia”.

 

Diana Guzek, Anna Dziełak                                                    2018/2019

UWAGA!!!!

AKCJA WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK 2019 DOBIEGŁA KOŃCA!


Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!

Akcja Wielka Zbiórka Książek 2019 dobiegła końca. Nasi wolontariusze mieli mnóstwo pracy podczas liczenia i pakowania książek. Zebraliśmy 164 wspaniałe książki, które z pewnością umilą czas najbardziej potrzebującym. 

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy okazali dobre serce i włączyli się do akcji. Liczymy na Wasze wsparcie w kolejnym roku szkolnym :)


Zdjęcia w galerii poniżej 


WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK 2019


Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!

Zebraliśmy już bardzo dużo ciekawych książek, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Akcja trwa nadal. Jeśli chcecie wziąć w niej udział, zapraszamy do szkolnej czytelni, w której możecie pozostawić książkę. Być może sprawi ona wiele radości komuś, kto tego potrzebuje.... :)


drzewkojpg [330x448]20190514_132821jpg [336x448]
22 marca- Światowy Dzień Wody

 

Światowy Dzień Wody odbywa się co roku w dniu 22 marca w celu uświadomienia, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.

 Światowy Dzień Wody obchodzony jest od 1993 roku. Propozycja jego ustanowienia padła rok wcześniej podczas Konferencji ds. Środowiska i Rozwoju Narodów Zjednoczonych. Zatwierdziło ją Zgromadzenie Ogólne ONZ. Od lat w obchodach Dnia aktywnie uczestniczy również Unia Europejska.

Wody pitnej brakuje setkom milionów ludzi na całym świecie. Światowy Dzień Wody to dobry moment, by przypomnieć, że wodę trzeba szanować. Ochotnicy ze Szkolnego Klubu Wolontariusza przygotowali informacje oraz plakaty promujące rozsądne korzystanie z zasobów wody. :) 

img_20190320_121545jpg [300x169]


Dzień Języka Ojczystego

21.02.2019r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego. Święto to upamiętnia pięciu studentów z uniwersytetu w Dhace w Bangladeszu, którzy w 1952 roku zginęli podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. To wyjątkowe święto zostało ustanowione przez UNESCO, w 1999 roku, by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone oraz ginące.

Warto pamiętać o tym dniu, który niesie przesłanie także dla nas  Polaków dbajmy o swój, najpiękniejszy na świecie, język ojczysty. Jak to zrobić? To bardzo łatwe –  uczmy się języka polskiego – ortografii, gramatyki, frazeologii, będziemy wtedy mówić poprawną, piękną polszczyzną.

Nasi wolontariusze  czynnie zaangażowali się w obchody tego święta. Przedstawili uczniom naszej szkoły ideę oraz genezę Dnia Języka Ojczystego oraz przygotowali zagadki, ciekawostki i łamańce językowe. W grupach "0" członkowie klubu czytali dzieciom klasyczne, ponadczasowe baśnie.


 20190221_090321__kopiajpg [448x252]  received_548436882226646jpeg [300x534]  received_154859298735041jpeg [252x448]  img_20190221_131559jpgjpeg [252x448]   img_20190221_152652jpgjpeg [448x252]  20190221_090029jpg [252x448]  20190221_090042jpg [448x252]

 

  • Witamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Orła Białego w Ostrołęce