ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II – PAPIEŻ POLAK

JEDNA Z NAJISTOTNIEJSZYCH POSTACI XX WIEKU

Dziś, 2 kwietnia 2020 roku w 15 rocznicę śmierci Jana Pawła II, chciałabym przybliżyć Wam Drodzy Uczniowie postać tego wyjątkowego Polaka, świętego, Patrona Miasta Ostrołęki. Z racji Waszego wieku nie dane Wam było żyć w czasach pontyfikatu Jana Pawła II, a mimo to wiem, że dla większości z Was Jego wielkość i wyjątkowość jest bezdyskusyjna.

18.05.1920 roku w Wadowicach ( https://domjp2.pl/muzeum-online/ ) przyszedł na świat Jan Paweł II jako Karol Wojtyła. Jak dziecko był niezwykle zdolnym, utalentowanym i pilnym uczniem. Lubił sport, szczególnie piłkę nożną (najczęściej był bramkarzem), narciarstwo, a także piesze, górskie wycieczki.

Jego rodzicami byli Karol i Emilia, która zmarła w 1929 roku - kilka tygodni przed Pierwszą Komunią Świętą małego Lolka (tak nazywali go bliscy).

( https://domjp2.pl/eksponat-tygodnia/pamiatka-pierwszej-komunii-sw-karola-wojtyly/ )

We wrześniu 1926 roku Karol Wojtyła rozpoczął edukację w męskiej Szkole Powszechnej im. Marcina Wadowity w Wadowicach, a od 1931 roku kontynuował naukę w Państwowym Męskim Gimnazjum im. Marcina Wadowity W Wadowicach, gdzie odkrył szczególne zamiłowanie do poezji i teatru.

Latem 1938 roku po zdaniu egzaminu dojrzałości Karol wraz z ojcem przeprowadził się do Krakowa, gdzie rozpoczął studia na kierunku filologia polska na wydziale filozoficznym uniwersytetu Jagiellońskiego. Wybuch wojny spowodował, że ukończył tylko pierwszy rok i podjął pracę fizyczną. Jesienią 1942 roku rok po śmierci ojca Karol postanowił wstąpić do podziemnego Krakowskiego Seminarium Duchownego. 1 Listopada 1946 roku w kaplicy pałacu arcybiskupów, z rąk ks. kard. Stefana Sopiechy otrzymał święcenia kapłańskie. Kilka dni po święceniach Karol Wojtyła jako młody kapłan wyjechał na studia do Rzymu, gdzie studiował filozofię. Po powrocie do Polski w 1948 został wikariuszem parafii w Niegowici, obronił pracę magisterską i rozprawę doktorską uzyskując tytuł doktora teologii. W 1954 roku został kierownikiem katedry na wydziale filozoficznym Katolockiego Uniwersytetu Lubelskiego.

4 lipca 1958 roku w rocznicę poświęcenia Katedry Wawelskiej w wieku 38 lat, będąc najmłodszym członkiem polskiego episkopatu, ks. Karol Wojtyła otrzymał informację o mianowaniu Go biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, a 28 września 1958 roku w katedrze na Wawelu otrzymał sakrę biskupią.

W 1963 roku Paweł VI mianował ks. Wojtyłę arcybiskupem metropolitą krakowskim, a 4 lata później w 1967 roku otrzymał kapelusz kardynalski.

16 października 1978 roku podczas konklawe zgromadzeni kardynałowie wybrali 58-letniego Karola Wojtyłę na 264 biskupa Rzymu i następcę św. Piotra. Jako pierwszy od 456 lat papież spoza Włoch przyjął imię Jan Paweł II.

( https://domjp2.pl/eksponat-tygodnia/akt-potwierdzajacy-wybor-karola-wojtyly-stolice-piotrowa/ )

Na kartach historii zapisał się jako papież – pielgrzym. W trakcie najdłuższego pontyfikatu XX wieku trwającego 26 lat, 5 miesięcy i 16 dni Jan Paweł II odwiedził 135 państw oraz odbył 142 podróże na terenie Włoch.

Dziś, o godzinie 21.37, mija 15 lat od śmierci Jana Pawła II. Odszedł w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia - 2 kwietnia 2005 roku podczas trwającej na placu św. Piotra modlitwy różańcowej. Rzesze wiernych towarzyszyły Ojcu Świętemu w ostatniej drodze, jedni zgromadzeni na placu św. Piotra, a inni na całym świecie za pośrednictwem stacji telewizyjnych. Świat zamarł... Była to wzruszająca, ale też wyjątkowa, historyczna chwila, która pozostanie w pamięci wszystkich wiernych na długie lata życia.

Niespełna 3 miesiące później 28 czerwca 2005 roku z rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II, w następstwie którego 1 maja 2011 został ogłoszony beatyfikowanym.

27 kwietnia 2014 roku podczas Niedzieli Bożego Miłosierdzia został uznany za świętego. W historii Kościoła był to najszybszy proces kanonizacyjny.

Nie sposób w krótkim artykule wykazać jak ważną i istotną postacią był św. Jan Paweł II, ale uwierzcie mi, że naprawdę taką postacią był. Zapraszam po powrocie do szkoły do obejrzenia albumów i kronik oraz do zapoznania się z gazetką poświęconą św. Janowi Pawłowi II, którą dla Was przygotowałyśmy. Na stronie publio.pl możecie bezpłatnie on-line czytać fragmenty e-booków o Janie Pawle II.

A obecnie, w tym trudnym dla nas wszystkich okresie, niech towarzyszą Wam 3 krótkie słowa Ojca Świętego wypowiedziane podczas Jego pierwszej uroczystej Mszy Świętej na placu św. Piotra:

„NIE LĘKAJCIE SIĘ!”.